STOWARZYSZENIE NA RZECZ POMOCY UCZNIOM Z UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM PRZY ZESPOLE SZKÓŁ NR 3 SPECJALNYCH W PSZCZYNIE "RAZEM"

 DOGO I HIPOTERAPIA

 

 Kończący się rok szkolny przyniósł najmłodszym uczniom Szkoły Podstawowej wiele wrażeń związanych z uczestnictwem w zajęciach z hipoterapii i dogoterapii. Jak wynika z obserwacji, dzieci bardzo lubią zwierzęta i marzą o takim przyjacielu. Nie wszystkie jednak dzieci mają możliwość kontaktu lub zabaw ze zwierzakami. Zwierzę to istota żywa, delikatna, ciepła. Można ją dotykać, głaskać, przytulać. Badania wskazują, że obecność zwierzęcia uspokaja, obniża ciśnienie krwi, relaksuje, motywuje do zwiększonego wysiłku fizycznego, stymuluje zmysły, zwiększa pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa. Największe korzyści terapeutyczne, jakie daje bezpośredni kontakt ze zwierzętami, biorą się ze szczególnego rodzaju łączących nas z nimi więzi.

W naszej szkole zajęcia z zakresu dogoterapii odbywają się od 2008 roku do chwili obecnej. Zajęcia prowadzone są raz w miesiącu pod okiem wykwalifikowanych terapeutów z udziałem psa rasy golden retriever. Zajęcia polegają na zabawach z psem, karmieniu, przytulaniu, głaskaniu. Podczas zajęć dzieci są motywowane do podejmowania różnorodnych aktywności, zarówno sprawnościowo - motorycznych, jak i aktywności w sferze intelektualnej i emocjonalnej. Uczniowie uczą się też odpowiedniego, bezpiecznego obcowania z czworonogiem poprzez obserwację zachowań i reakcji psa. Różnorodność form i metod stosowanych przez terapeutę sprawia, że uczniowie bez lęku pracują w bezpośrednim kontakcie z psem.

Nie mniej efektywne są zajęcia z hipoterapii. Hipoterapia to ogół działań terapeutycznych, do których wykorzystuje się konia. W ciągu 5-ciu, cotygodniowych zajęć w Ośrodku „Promyk” w Pszczynie, dzieci mają okazję do bliższego zapoznania się z tym niezwykłym zwierzęciem. Jazda na koniu w obecności terapeuty, karmienie konia, dotykanie go, wywołuje u dzieci wiele pozytywnych emocji.

Podsumowując, zajęcia z zakresu dogoterapii i hipoterapii są nie tylko formą miłego spędzania czasu ale przede wszystkim pełnią ważną rolę terapeutyczną i edukacyjną.

Dzięki środkom finansowym Stowarzyszenia „RAZEM” zajęcia z dogoterapii i hipoterapii dla uczestniczących w nich dzieci są bezpłatne 

E. Golda