STOWARZYSZENIE NA RZECZ POMOCY UCZNIOM Z UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM PRZY ZESPOLE SZKÓŁ NR 3 SPECJALNYCH W PSZCZYNIE "RAZEM"

Wycieczka do Krakowa

 

 13 października 2015 roku uczniowie szkoły zawodowej wraz z wychowawcami odwiedzili dawną stolicę Polski- Kraków. Zwiedzanie Krakowa,  spokojnie  można  nazwać żywą lekcją historii, wiedzy o sztuce, kulturze, barwnych opowieści i legend. Pod kierunkiem Pani przewodnik spacerowaliśmy Drogą Królewską- czyli trasą, obejmującą wszystkie najważniejsze zabytki Starego Krakowa. Zwiedziliśmy Wzgórze Wawelskie z pomnikiem Smoka, dziedziniec Zamku Królewskiego, Królewską Katedrę oraz Krypty, w których pochowani są  królowie Polski oraz inni wielcy Polacy, m.in. marszałek Józef Piłsudski oraz prezydent Lech Kaczyński i jego żona. Długo będziemy pamiętać wejście na wieżę do Dzwonu Zygmunta, którego serce każdy dotykał z nadzieją na spełnienie marzeń. Następnie przeszliśmy ulicami Kanoniczą i Grodzką na Rynek do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które tworzy kilkanaście oddziałów, przedstawiających historię miasta z różnych perspektyw, od średniowiecza do czasów współczesnych. Oryginalny  i  innowacyjno- multimedialny charakter wystaw przyciąga licznych turystów.  Następnie obejrzeliśmy Kościół Mariacki, a w nim ołtarz Wita Stwosza. Wysłuchanie hejnału z wieży kościoła stanowiło ważny punkt wycieczki, ponieważ machający do nas  hejnalista miał być gwarancją na spełnienie marzeń. W Sukiennicach przyciągały nasz  wzrok barwne kramy.   Zobaczyliśmy również  najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego- Collegium Maius, gdzie zdobywał wykształcenie m.in. sam Mikołaj Kopernik. Przytoczone poniżej wypowiedzi uczniów potwierdzają, że warto uczyć się w „terenie”:

 „Bardzo podobało mi się, jak weszliśmy na wieżę na Wawelu i dotykaliśmy dzwonu Zygmunta, tam się spełniają marzenia. Słuchaliśmy pani przewodnik, która pięknie opowiadała nam historie o Kościele Mariackim”

 /Sandra Polok, klasa 2 zawodowa/

 „Na wycieczce w Krakowie najbardziej podobał mi się Rynek, Sukiennice, Dzwon Zygmuntowski, którego mogliśmy dotknąć. Podobało mi się jak pani przewodnik opowiadała o Krakowie. Na koniec zrobiliśmy sobie klasowe zdjęcia i tak zakończyła się wspaniała wycieczka do Krakowa".

/Dominik Zientek i Mateusz Wiencek, klasa 2 zawodowa/

Za wsparcie finansowe, dzięki któremu uczniowie mogli uczestniczyć  w tak wielkiej przygodzie, dziękujemy Stowarzyszeniu „RAZEM”. Częściowe dofinansowanie otrzymaliśmy również z Programu Ekologicznego.