STOWARZYSZENIE NA RZECZ POMOCY UCZNIOM Z UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM PRZY ZESPOLE SZKÓŁ NR 3 SPECJALNYCH W PSZCZYNIE "RAZEM"

WARSZTATY OGRODNICZE I RĘKODZIEŁA 

 

Warsztaty rozpoczęły się w sierpniu 2011 roku. Pracownia ogrodniczo - rękodzielnicza została wyposażona w nowe rośliny, narzędzia i wiele materiałów pozwalających na pracę nowatorskimi  technikami  rękodzieła.

Prace w ogrodzie rozpoczęliśmy od czynności porządkowych. Następnie zajęliśmy się nową aranżacją naszego ogrodu. Sadziliśmy kwiaty cebulowe: tulipany, żonkile, krokusy oraz hiacynty. We wrześniu pojawiły się meble ogrodowe: ławki, huśtawka i altana  drewniana  w których powstanie uczestnicy projektu włożyli wiele zaangażowania. Uczniowie konserwowali konstrukcje powstających mebli ogrodowych. W ramach zajęć ogrodniczych zostały zorganizowane spotkania z florystką. Podczas tych zajęć  uczestnicy zapoznali się z gatunkami kwiatów oraz dodatkami  wykorzystywanymi do tworzenia bukietów okolicznościowych. Każdy uczestnik warsztatów samodzielnie wybierał kwiaty i dodatki. Z pomocą florystki i prowadzącymi zajęcia wykonywał bukiet z żywych kwiatów.

Zakupione materiały i narzędzia rękodzielnicze bardzo urozmaiciły zajęcia, a tym samym  wyzwoliły w uczestnikach  pasję tworzenia i realizowania własnych pomysłów. Różnorodność materiałów pozwoliła na swobodny wybór wykonywanych prac. Uczestnicy zajęć projektowali i wykonywali  biżuterię  (broszki, bransoletki, kolczyki) z wykorzystaniem elementów ceramicznych, skórzanych,  posrebrzanych. Uczestnicy poznali metodę filcowania wełny na mokro i sucho. Tworzyli ozdoby świąteczne, kompozycje dekoracyjne, kartki świąteczne i  witraże naokienne,  wykorzystując wiele metod z zakresu papieroplastyki.

Podczas prac wykorzystano wiele technik  obróbki papieru m.in:  naklejanie gotowych ozdób świątecznych, ozdobne dziurkowanie, naklejanie elementów pasmanteryjnych, elementy techniki guillingu, oklejanie  ozdobnymi papierami o różnych fakturach. Uczestnicy  wykonywali  również kompozycje z roślin doniczkowych oraz  kompozycje z wykorzystaniem gąbki ogrodniczej  oraz roślin doniczkowych.